Nu har även Fiskekrogen på Lilla Torget börjat saluföra
Prippklubbens Starkpilsner. Sedan en tid rullar det ordentligt på
Restaurang Långedrag och på Ölhallen 7:an kan vi notera en
stabil åtgång. Restaurang Carnegie Kaj Novotel är ytterligare
ett etablissemang med god smak. Mannerströmska Sjömagasinet
har sedan tidigt i somras serverat Prippklubbens. Bishops Arms
Avenyn är ett av de senaste tillskotten. Kvarterspuben Kellys
Andra Långgatan är ett annat. Ölet är definitivt på väg in
på fler och rätt ställen…

Det kommer mer…

Årets vinnare i pubbedömningen The Old Beefeater Inn är först ut
med ”klubbens” påfat. Utöver detta har Restaurang Tvåkanten
på Avenyn också tagit in ölet och Lilla London körde Prippklubbens Starkpilsner som månadens öl under oktober.

4:ans Ölkällare på Gamla Torget 4 i Kungälv har utökat sitt redan utmärkt fina utbud med klubbens goda och Restaurang VattenNordiska Akvarellmuseet i Skärhamn har uppgraderat sitt sortiment med Prippklubbens öl.

Fler ställen i Göteborg…

Kök & Delikatesshandel 3:an på Alströmergatan vid Stampen är ett genuint göteborgskt ställe med husmanskost som specialitet. Där kan man numera bli serverad riktigt gott öl. Detta gäller också på Restaurang Hall å Bar i Saluhallen och på Le Village Wine Bar, förmodligen stans mysigaste vinställe. Star Bowling på Friggagatan, Liseberg Hotell Heden och Raffes i Tuve säljer också vårt goda öl. The Rover har den på fat. Pripp, Pripp, Hurra!

 Det finns ju snart över hela stan.

Bra jobbat Bobby!Tillbaka